#96

Chciałbyś zacząć dobrze zarabiać i osiągnąć wolność finansową? Pracujesz dla kogoś, ale praca nie spełnia Twoich oczekiwań finansowych, chciałbyś znaleźć swoją drogę do sukcesu? Czym dla Ciebie jest wolność finansowa i co dla Ciebie oznacza?


W tym odcinku podcastu podzielę się z Tobą moimi 5 krokami do sukcesu, które możesz zastosować również u siebie.

Jak osiągnąć wolność fiansową? Moje 5 kroków do sukcesu

Słuchaj podcastu na platformie:

18 cze 2021

Dochodowa Firma

Transkrypt całego odcinka

Jak długo pracujesz już nad osiągnięciem swojej wolności finansowej i czym tak naprawdę ona dla Ciebie jest?

Pamiętam, kiedy zaczynałam swoją karierę zawodową. Było to już prawie dwadzieścia lat temu, odkąd faktycznie poszłam na swoje, po tym, jak opuściłam dom rodzinny. I pierwsze dziesięć lat spędziłam pracując dla kogoś. Pracowałam w różnych dużych korporacjach i cały czas kołatało mi w głowie, że to nie jest do końca jest to, co faktycznie chciałabym robić w życiu, pomimo tego, że na etapie studiów moi rodzice wbijali mi do głowy: „Znajdź dobrą pracę, rozwijaj się, pnij się po szczeblach kariery”. Bardzo szybko okazało się, że to nie jest coś, co spełnia mnie wewnętrznie, bo to była praca nawet nie od-do, tylko często, jako że zawsze bardzo mocno się angażowałam, nawet do bardzo późnych godzin wieczornych. Wiedziałam, że nie o to tak naprawdę do końca chodzi mi w życiu. Nie chciałam większość dnia siedzieć w biurowcu przed komputerem. Dlatego też postawiłam sobie za cel zbudowanie własnych biznesów i pokierowanie tak swojego życia, abym faktycznie czuła się spełniona.

I powiem Ci, że naprawdę wiele lat zajęło mi zrozumienie, czego tak naprawdę chcę. Bo na początku to, w jaki sposób określałam tę wolność finansową, było mocno zbudowane na podstawie wszelkiego rodzaju mediów i komunikacji osób, które w jakiś tam sposób definiowały sobie to, czym dla nich jest sukces. I dopiero po wielu latach takiego redefiniowania i dochodzenia do tego, co dla mnie istotne, zrozumiałam, że dla mnie tą wolnością finansową jest tak naprawdę możliwość robienia tego, co chcę, kiedy chcę, z kim i gdzie chcę. Jest to taka wolność wyboru, którą mogą mieć dzięki temu, że nie jestem ograniczona w żaden sposób ze względu na pieniądze, które mi na coś pozwalają czy też nie.

Dlatego też abyś Ty mógł osiągnąć swoją wolność finansową, chciałabym, żebyś w pierwszym kroku przede wszystkim zdefiniował, czym ona dla Ciebie jest. Dla każdego z nas będzie ona zupełnie czymś innym. Dla jednej osoby to będzie kwestia mieszkania w jakimś miejscu, które jest ciche, spokojne, w gronie swojej najbliższej rodziny, z dużą grupą dzieci, które ta osoba może wychowywać, do tego spokój finansowy, ale bez jakichś fajerwerków, które z kolei dla kogoś innego mogą być kluczowe. Ktoś inny będzie chciał prowadzić tzw. high life w wielkim mieście, brać udział w szykownych imprezach i opływać, że tak powiem, bogactwem z każdej możliwej strony, bo tę osobę to spełnia. A dla kogoś innego to będzie po prostu wygodne życie z najbliższymi i podróżowanie. Każdy z nas ma zupełnie inne marzenia i to też oznacza co innego z perspektywy tego, jakie finanse potrzebujemy generować, żeby móc to osiągnąć.

Zdefiniuj więc przede wszystkim, czym dla Ciebie jest wolność finansowa i co oznacza ona z perspektywy nie tylko samych finansów, ale tego, co te finanse mają Tobie dać.

Drugą kluczową rzeczą, którą odkryłam po drodze, szukając tej ścieżki dla siebie, było to, że to nie są tylko pieniądze czy rzeczy materialne, ale tak naprawdę najważniejszą kwestią jest zadanie sobie pytania, jak chcesz się czuć? Jakie emocje powinny się u Ciebie pojawiać? Jak chcesz się czuć, żyjąc w tej rzeczywistości, którą wykreowałeś, o którą Tobie chodzi? Bo to właśnie uczucie bycia w tej rzeczywistości jest Twoim motorem napędowym.

Wtedy okazało się, że coś, co wydawało mi się, że jest dla mnie najważniejsze - czyli pieniądze, biznes i pogoń za tym, żeby zarabiać - w momencie kiedy zatrzymałam się i zadałam sobie pytanie, czy naprawdę czuję się z tym dobrze, czy ta wieczna pogoń i wieczny bieg, non stop pracowanie, jest czymś, co powoduje, że jestem szczęśliwa, to uświadomiłam sobie, że w ogóle tak nie jest. Definiując sobie to, jak chciałabym się czuć, zrozumiałam, że to coś, na czym mi zależy, to możliwość wstania spokojnie rano, spędzanie czasu każdego dnia z najbliższymi, posiadanie czasu dla siebie, na swój rozwój, życie bez pośpiechu, bez bardzo wysokiego tempa, z totalnym spokojem w głowie, jeżeli chodzi o finanse, które są i które powodują, że nie muszę się o nie martwić i nie muszę się nad nimi zastanawiać. Jest to rzeczywistość, która de facto pozwala mi żyć wygodnie, a także mieć dużo przestrzeni dla siebie. I okazało się, że jedną z takich kluczowych rzeczy było dla mnie mieszkanie i życie w miejscu, które jest pełne natury, bo daje mi to ogromną ilość energii, która faktycznie mnie napędza. To, że mam teraz dziesięć minut spacerem przez las do morza, powoduje, że to jest coś, co sprawia mi ogromną radość za każdym razem, kiedy idę na ten spacer.

Zatem zadaj sobie pytanie, czym to jest dla Ciebie? Nie tylko z perspektywy rzeczy, finansów i pieniędzy, które chcesz mieć na koncie czy które chcesz mieć możliwość wydawać miesiąc w miesiąc; ale również tego, co to dla Ciebie będzie oznaczało? Z kim ten czas będziesz spędzał i w jaki sposób będziesz go spędzał? Jakie emocje będzie on u Ciebie wzbudzał? To jest właśnie klucz do tego, żebyś zaczął to programować i wykorzystywać siłę, którą każdy z nas ma w sobie, a mianowicie potęgę połączenia naszego umysłu z podświadomością. Jesteś w stanie zacząć to kreować. A w momencie kiedy zrozumiesz, czego chcesz, gdzie chcesz dotrzeć, jak chcesz się czuć, kiedy to zostanie osiągnięte - możesz przejść do kolejnego kroku, który jest właśnie rozpoczęciem programowania tej rzeczywistości, którą jesteś w stanie stworzyć, wykorzystując po prostu całą masę gotowych taktyk, które są na wyciągnięcie Twojej ręki.

Być może na początku będziesz miał wrażenie, że to, co sobie zaplanujesz, albo to, co chciałbyś, żeby się u Ciebie wydarzyło, jest jeszcze dzisiaj mało realne, ponieważ nie wiesz, jak miałbyś do tego dotrzeć, czyli jakie konkretne kroki, zadania czy jaką pracę musiałbyś wykonać, żeby Cię do tego doprowadziło i żebyś faktycznie tę rzeczywistość mógł zrealizować.

Dlatego też na samym początku chcę Cię trochę uspokoić - być może dziś jeszcze tych mechanizmów nie widzisz, ale w momencie kiedy zaczniesz programować swój umysł, kiedy zaczniesz nad tym pracować i wykonywać pierwsze akcje, bardzo szybko Ci się to uda. Każdy z nas ma swój czas, jeśli wie, co robi. Zobaczysz, że zaczniesz odkrywać krok po kroku ścieżkę, którą powinieneś podążać, by osiągnąć swój cel. A tych ścieżek jest wiele - od nieruchomości, przez własny biznes, po network marketing. Jest cała masa mechanizmów, które są na rynku i które mogą dać Ci pieniądze i wszystkie dodatkowe rzeczy, które z tymi pieniędzmi powinny być połączone. Natomiast jaka będzie Twoja ścieżka i jaki będzie Twój uniwersalny proces dochodzenia do tego, będzie tak naprawdę zależne od tego, czego Ty chcesz i w jakim kierunku faktycznie zdecydujesz się, żeby podążać, i co w tej Twojej rzeczywistości zacznie się pojawiać. Nawet jeżeli dzisiaj jeszcze tego nie widzisz, nawet jeżeli nie jesteś w tym procesie, po prostu się tym nie przejmuj, nie obciążaj swojej głowy myśleniem: „Ooo, jeszcze nie wiem, w jaki sposób mam to zrobić”.

Ja dużo szukałam w swoim życiu, testowałam różne ścieżki, ale cały czas równocześnie pracowałam nad programowaniem swojej głowy, wiedząc, że znajdę tę ścieżkę i ufając, że po prostu ona na mnie czeka, a ja potrzebuję ją odkryć - nie tylko myśląc, ale również działając.

Dlatego też de facto potrzebujesz połączyć ze sobą kilka mechanizmów. Przede wszystkim musisz wiedzieć, gdzie chcesz dotrzeć, jak chcesz się czuć i jak chcesz, żeby ta Twoja rzeczywistość wyglądała. W momencie kiedy zaczniesz programować swoją głowę, to jest to praca, którą wykonujesz codziennie. Nawet nie nazwałbym tego do końca pracą. Dla mnie jest to ogromna przyjemność; uwielbiam te ćwiczenia i robię je codziennie, często nawet powtarzam je kilka razy w ciągu dnia, pracując nad swoją głową. I programowanie powoduje, że zaczynasz tak naprawdę to, co myślisz, to, co się pojawia w Twojej głowie, przekładać do Twojej podświadomości. Przekładać do poziomu, który nie ma woli. Bo wola jest w Twoim umyśle. Podświadomość jest pewnego rodzaju, można powiedzieć, wykonawcą tej woli, którą narzuca umysł. I to, jaką wolę będziesz miał, jest bardzo ważne. Bo jeżeli na co dzień będziesz się skupiał na tym, że: „Ooo, jeszcze nie wiem, jak to zrobić” albo „Nie do końca mi to wychodzi. Dlaczego tego jeszcze nie mam?” i to będą rzeczy, które będziesz cały czas sobie powtarzał, to będziesz właśnie to programował i tego będzie tylko więcej - czyli brak. Ale w momencie, w którym zaczniesz programować tę obfitość (w pewnym sensie), czyli to morze możliwości, które jest przed Tobą, to możliwości są wszędzie i zawsze, a Ty masz je na wyciągnięcie ręki, tylko często jeszcze na początku tego nie widzisz.

To programowanie łączysz z kolejnym, bardzo ważnym krokiem, a mianowicie z akcją - czyli zaczynasz wykonywać poszczególne kroki, które Cię do tego doprowadzają. Nawet jeżeli na początku jeszcze nie wiesz, co to ma być, i dopiero tego szukasz, to akcją jest również poszukiwanie. Akcją jest sprawdzanie różnych możliwości i szukanie informacji.

Kiedy zaczynasz wykonywać akcję, Twoja sumienność będzie kluczowa. Jeżeli bowiem tę akcję będziesz wykonywał raz na miesiąc, to to tempo nie będzie zatrważające. Ale jeżeli wbijesz się w rytm działania w ten sposób każdego dnia - nawet jeżeli dzisiaj masz pracę, która nie do końca Cię uszczęśliwia; nawet jeżeli robisz coś, co pozwala Ci przetrwać, ale nie daje Ci spełnienia i wiesz, że nie doprowadzi Cię do miejsca, do którego chcesz dojść - to uwierz mi, w każdym doświadczeniu, które zdobywasz, jest coś, co Ci się przyda. Przekonałam się o tym sama, kiedy pracowałam przez dziesięć lat dla kogoś. Potem okazało się, że to doświadczenie pozwoliło mi dużo szybciej rozwijać się w ścieżce, którą obrałam jako przedsiębiorca.

Tak naprawdę jeżeli coś dzisiaj robisz i nie czujesz, że to jest Twoje miejsce, doceń to, czego masz możliwość się tam nauczyć i codziennie poświęcaj dodatkowy czas na poszukiwanie, sprawdzanie, analizowanie i zdobywanie informacji. I w momencie kiedy będziesz równocześnie programował swoją głowę, zaskoczysz się, jak szybko pojawią się możliwości, osoby czy sytuacje, których się nie spodziewałeś, które tę decyzję pozwolą Ci dużo szybciej podjąć, znaleźć swoją ścieżkę, a następnie systematycznie zacząć ją realizować.

Systematyczność w egzekwowaniu codziennie każdego kolejnego kroku i podejmowanie akcji, która Cię do tego zbliża, powoduje, że masz też powód każdego dnia, żeby docenić to, co zrobiłeś i celebrować te osiągnięcia, które już masz. Nawet jeżeli to są mikrorzeczy, czyli na przykład znalazłeś jakąś ważną informację czy trafiłeś na właściwego człowieka, który pokazał Ci pewną ścieżkę, którą już przeszedł. Zatem codzienne akcje, które wykonasz, przybliżą Cię do poznania kolejnego kroku tej akcji, która zbliża Cię do Twojego celu i do Twojego personalnego sukcesu. Ważne, żebyś to doceniał. Ważne, żebyś celebrował osiągnięcia każdego dnia i doceniał to, co robisz. Bo w momencie kiedy zaczynasz doceniać to, co już zrobiłeś - nawet jeżeli to jest dopiero milimetr na tej całej drodze - to to też Cię wprawia w bardzo ważną i zdrową wibrację, czyli taki wzorzec, którym funkcjonuje Twoje ciało, które przyciąga jeszcze więcej i jeszcze szybciej to, czego faktycznie potrzebujesz, żeby zrealizować swoje cele.

To jest takich pięć kroków, którymi się kieruję i których się trzymam każdego dnia. Wykonuję je systematycznie bez względu na to, na jakim etapie swojego życia się znajduję, bo każdy etap ma swoją specyfikę i są kolejne rzeczy, które chcę zrealizować. Nasze życie jest podróżą; jest doświadczeniem. Dlatego nie robiłam tego tylko przez ileś miesięcy, zanim zaczęły się w moim życiu pojawiać rzeczy, do których dążyłam, tylko jest to dla mnie jak mycie zębów każdego dnia. Ta cała praktyka, te wszystkie kroki w tworzeniu swojej rzeczywistości, są czymś, czym żyję już od bardzo wielu lat. Również Tobie bardzo mocno polecam w ten sposób do tego podejść.

Sprawdź, co możesz zrobić, aby stabilnie zwiększyć dochód firmy bez obawy o płynność finansową!

Kliknij tu